LITERATURA
Strona:  1  2   3   4   5   6   Starsze


Dodaj nową pozycję     Pokaż tylko tematy    

17 Październik 2012
„Dziewczyna z portretu”
oryginalny tytuł „The Danish Girl” (Duńska dziewczyna)
autor: David Ebershoff
format: 14,5x20,5cm
stron 382, miękka okładka
rok wydania 2012

David Ebershoff autor książki postanowił wykorzystać pewną autentyczną historię dla napisania powieści. Podstawowe fakty powiązał z fikcją.
Cytat z książki: (od autora) „Fabuła tej powieści jest luźno oparta na losach życiowych Einara Wegenera i jego żony. Napisałem tę książkę, aby zagłębić się w intymną przestrzeń tego niezwykłego małżeństwa, co byłoby niemożliwe bez domysłów, spekulacji i popuszczania wodzy fantazji. Zawarłem na tych stronach pewne ważne fakty dotyczące przemiany Einara, ale rozmaite szczegóły tej opowieści, miejsce, czas, język i życie wewnętrzne – są tworem mojej wyobraźni. Na początku 1931 roku, kiedy ogłoszono, że mężczyzna zmienił płeć, w gazetach na całym świecie ukazały się artykuły o niezwykłym życiu Einara Wegenera. (Warto odnotować, że Lili Elbe sama poinformowała prasę o tej historii i napisała pod pseudonimem kilka tekstów o sobie, między innymi własny nekrolog). Podczas pracy nad powieścią wykorzystałem wiele artykułów (…). Innym podstawowym źródłem były dzienniki i listy Lili Elbe, zawarte w książce „Man Into Woman”. (…) zmieniłem tak wiele elementów historii Einara Wegenera, że ukazane w książce postacie należy traktować jako całkowicie fikcyjne…”

Z okładki: „Dziewczyna z portretu to liryczna, subtelna, wręcz intymna historia duńskiej malarki Grety Wegener, która pomogła swemu mężowi Einarowi Wegenerowi spełnić najgłębsze pragnienie – poddać się pierwszej na świecie operacji zmiany płci.”

Tak wygląda to w skrócie. Einar Wegener, który przeistoczył się w Lili Elbe ur. 1882r., zm. 1931r., uznawany za pierwszą osobę która „zmieniła płeć” (w 1930r. w Dreźnie). Zakłada się, że była osobą interseksualną, lub dotknięta Zespołem Klinefeltera, ale też może chodzić o coś innego. Jest kwestia, na jakiej podstawie powstają takie przypuszczenia. I jak podejść do używanego „on”, nawet jeśli odnosimy się do czasu, gdzie „był” zmuszony występować w takiej nie innej roli – społecznej i płciowej. Jeśli więc w ostateczności wyklucza się transseksualizm w tym przypadku, mamy tu do czynienia z owym pierwszym przypadkiem „zmiany” płci. Co istotne, przeistoczenie w nową płeć, to także przeszczep jajników, następnie usunięcie ich z powodu odrzucenia przez organizm, w końcu próba przeszczepienia macicy…
No i na końcu trzeba wspomnieć o Gerdzie Gottlieb (następnie Wegener), która związała się z Lili Elbe, dzięki jej postawie Lili miała swobodę dla przekonania się do tego kim jest, i wsparcie w przechodzeniu na tą „drugą stronę…”

Od paru lat podaje się informację o tym, że ma powstać film pod tytułem „The Danish Girl” – ale końca w tym temacie nie widać…

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki  Middlesex
Jeffrey Eugenides
23 Wrzesień 2012
MIDDLESEX
autor: Jeffrey Eugenides

Książka jest prawdziwą sagą rodzinną, prowadzącą nas od greckiego wybrzeża aż do współczesnej Ameryki. Śledzimy losy jednej rodziny, posiadającej niezwykłą tajemnicę prowadzącą do skomplikowanych losów naszej głównej bohaterki/bohatera Calliope.
Język polski rujnuje nam nieco tę powieść albowiem hermafrodytyczna Calliope musi jednak być zdefiniowana rodzajem. Tłumacz przyjął zatem konkretną płciowość bohaterki i trzyma jej się przez większość książki.
Calliope nie wie kim jest. Nie potrafi sama siebie określić a jej rodzina choć okazuje jej wsparcie to gubi się gdzieś w gąszczu powikłań, których nie rozumie.
Towarzyszymy wszystkim bohaterom w odnajdywaniu się w sytuacji, która tylko na początku wydaje nam się dziwaczna. Bo powoli zaczynamy czuć się w niej komfortowo, jakby wszystko było naturalne i ustalone.
W tle problemów głównej bohaterki widzimy właśnie Amerykę, mekkę emigrantów, nasycana ich obecnościa na wszelkie mozliwe sposoby.
Cała książka mówi nam o walce o tożsamość, płciową, seksualną, narodową, emocjonalną. Okazuje się że każdy z naszych bohaterów o nią walczy i być może to właśnie Calliope stacza walkę najłatwiejszą.
http://znam.(...)ugenides

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki13 Grudzień 2011
TARANTULA
autor: Thierry Jonquet
I wyd. 2008r, II wyd. 2011r. (różne okładki)
format 125x185mm, str 144


Mamy tu niejako trzy wątki: Porywacz i porwany, przetrzymywany Vincent. Alex który był przyjacielem Vincenta, po napadzie na bank, zabiciu policjanta ukrywa się z dużą sumą pieniędzy. Chirurg plastyczny Richard Lafargue i jego kochanka Ewa. Z czasem na kartach krótkiej powieści wszystko się ze sobą zamiesza.
Chirurg to ów porywacz (Tarantula), Vincent to owa Ewa… R. Lafargue żyje sobie w efektownej rezydencji, żona zmarła, córka znalazła się w zakładzie dla „obłąkanych”. Córka po gwałcie -"dzieło" Vincenta i Alexa, ten ostatni musi zrobić coś ze swoją twarzą, skoro policja zna jego oblicze – pod ręką ma niejako chirurga, który nadawałby się do stworzenia jego nowej tożsamości, planuje więc go zmusić… A te nowe tożsamości spod ręki chirurga – gdyby wiedział, doceniłby jego pracę na CIELE Vincenta… Przyjaciel zniknął, porwany przez chirurga który ma wobec niego pewne plany… W określony sposób odnosi się do niego, odnosi do Ewy. Takie różne ludzkie potrzeby próbuje się na kartach książki urzeczywistnić.

W zasadzie nie ma tutaj sytuacji, gdzie można by napisać o transseksualizmie, nie byłoby jednak właściwe pominąć tekst, skoro mamy do czynienia z wytworzeniem przy pomocy hormonów i operacji plastycznych kobiecej „powłoki” na osobie, która JEST mężczyzną. To ktoś trzeci zadecydował o losie danego człowieka. Czyli „wypracował” na kimś nowe ciało bez pytania o zgodę… [Pomijam kwestię „ideału” jaki musiał wyjść spod ręki chirurga – jakie to wszystko proste…]
P.S. – gdyby tak taki świetny chirurg plastyczny zechciał spełnić marzenie (za darmo przecież) chociaż jednej osoby TS… I nie męczył się z kimś kto sobie nie życzy… Wiem, pozostała sprawa tego planu, który miał być zemstą/karą…

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 1 | Autor: 

 

Załączniki11 Październik 2011
Orientacja seksualna i tożsamość płciowa
- aspekty prawne i społeczne
pod redakcją: Romana Wieruszewskiego i Mirosława Wyrzykowskiego
format:17x24cm
str 254, okładka twarda
rok wyd. 2009


Opracowanie powstałe w oparciu (częściowym) o materiały, jakie przedstawiono na dwóch konferencjach naukowych z roku 2007 w Warszawie i 2008 w Poznaniu. Jak zauważono we wstępie: „ Pierwsza część książki zawiera przetłumaczone na język polski „Zasady” Yogyakarty, oraz ich krótką charakterystykę. Referaty i głosy w dyskusji wygłoszone w trakcie wyżej wspomnianej konferencji (głównie tej z Poznania), które znalazły się w pracy, podzielone zostały na dwie części. Pierwsza dotyczy sytuacji osób homoseksualnych, druga – transseksualnych.”

Część I
- Ochrona praw człowieka mniejszości seksualnych i osób transseksualnych – Zasady Yogyakarty
Część II
- Problemy praw osób homoseksualnych
Część III
- Problematyka praw i sytuacji społecznej osób transseksualnych i transgresyjnych
(od strony 165) w tym:
- Legalność zabiegów „chirurgicznej zmiany płci” u transseksualistów z perspektywy polskiego prawa karnego
- Cywilnoprawne aspekty zmiany płci u transseksualistów
- Komentarz do zmiany prawa o finansowaniu leczenia transseksualistów
- Definicja transseksualizmu punktem wyjścia w dyskusji na tematy dotyczące sytuacji prawnej osób transseksualnych
- Zasady 3 Yogyakarty – dwie uwagi krytyczne (głos w dyskusji)
- Żeńska strona – druga natura. Raport z badania osób transgresyjnych płciowo o metrykalnej płci urodzeniowej męskiej
- Raport badawczy „Wizerunek osób transgresyjnych w oczach usługodawców”

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki11 Październik 2011
„Znudziłem się Bogu w połowie”
Autor: Piotr Podgórski
format:14,5x20,5cm
str 144, okładka miękka

Data wydania książki – 2009r. – pozycja napisana przez osobę w określony sposób utożsamiającą się z religią. Wydana także w wydawnictwie wyznaniowym (jeśli to poprawnie zabrzmiało). Sam tytuł jeszcze wzmacnia określony przekaz z jakim wychodzi autor – w książce dochodzi do ciągłego na różnych płaszczyznach, odnoszenia się do tego, czym charakteryzuje się tzw kościół. Książka więc, prezentuje określony światopogląd autora i wydawnictwa w którym została wydana. Niestety – obarczona jest także kolejną wadą – prezentuje takie podejście do transseksualizmu, które było już dawno prezentowane w pozycjach pisanych przez Imielińskiego, Dulke (Filara który odnosił się do prawa) – mamy przy tym mnóstwo zapożyczeń z ich pozycji. Książka jest dziełem wtórnym, nie wnoszącym niczego nowego (jak np. „Prawa osób transseksualnych…”), choć wydana w roku 2009, pisana tak, jakby odnosiła się do czasu sprzed dekady. Mamy więc ogólne definiowanie czym jest płeć, transseksualizm (dość konserwatywne podejście), rodzina (wiadomo: mężczyzna – kobieta). Dość szeroko rozpisano się o orzecznictwie – (dobrze by było w końcu zacząć myśleć trochę inaczej – i przestać tak bardzo poważnie brać pod uwagę ludzi, którzy za nas – o nas, ze swymi niedorzecznymi poglądami, ustawiają nas wobec prawa – w ogóle wszystkiego). Oczywiście, w publikacji musi być też: „Transseksualizm a prawo kanoniczne”. Ogólnie pozycję można podsumować krótko – ktoś chciał coś napisać, znalazł wydawcę. Mało jest pozycji na wiadomy temat, szkoda tylko, że ta kolejna obarczona jest określonym zapatrywaniem się na TS, i w ogóle życie.

Dla przykładu z treści:
- „Szacuje się, że uzyskanie cech wymarzonej płci kosztuje w Polsce od 4 do 12 tys. złotych” (str 34) – książka wydana w roku 2009r prezentuje „wysoki” poziom aktualności. Oczywiście, mniej więcej dekadę temu, (tak jest jednak nadal…) koszt przemiany/korekty, sprowadzano przeważnie do operacji na genitaliach.


Część 1
Wprowadzenie
Rozdział I – Istota ludzkiej płciowości
Rozdział II – Istota transseksualizmu
Rozdział III – Transseksualizm a medycyna
Rozdział IV – Transseksualizm a prawo o aktach stanu cywilnego
Rozdział V – Transseksualizm a polskie orzecznictwo i doktryna
Część 2
Rozdział I – Transseksualizm a prawo kanoniczne
Rozdział II – Transseksualizm a prawo europejskie
Rozdział III – Transseksualizm a orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Podsumowanie
Bibliografia

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki
www.transseksualizm.pl 2016 (C)
Informacje zamieszczone na tej stronie zbierane były przez wiele lat od osób transseksualnych. Prawa autorskie do zdjęć opatrzonych logo strony i do WSZYSTKICH tekstów posiadają administratorzy portalu. Administracja (właściciele) zgadza się na wykorzystanie tych informacji tylko w pracach i artykułach naukowych i tylko na zasadach cytatu (niewielkie fragmenty z podaniem źródła). Nie wyrażamy zgody na jakiekolwiek kopiowanie i publikowanie zawartych na portalu zdjęć. W momencie zamieszczania naszej strony w Internecie (17 kwietnia 2001r) nie istniał żaden portal, który zawierałby podobne informacje. Kopiowanie naszych danych lub sposobu ich opracowania bez pisemnej zgody jest naruszeniem praw autorskich i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech (Art. 115 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group