Pozew i dokumenty


Dodaj nową pozycję     Pokaż tylko tematy    

25 Wrzesień 2009
Winter:
Pozew można ściągnąć z naszego portalu lub zapłacić 1200-2000 zł adwokatowi i mieć to samo :).

Ściągnij pozew z portalu – są w nim komentarze, które ułatwią ci wypełnienie krok po kroku (do pobrania z portalu w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA).

Powodem (powódką) jesteś Ty, pozwanymi (niestety) Twoi rodzice. Nie da się tego ominąć.

Pozew piszesz posługując się swoimi starymi danymi. Podajesz stare imię i nazwisko. Co do formy czasowników „zrobiłem/łam” najlepiej próbować formy bezosobowej. Jeśli to niemożliwe, to zasadniczo powinno się używać formy starej – właściwej dla płci metrykalnej. Jeśli jednak napiszesz „po nowemu”, nie powinno być jakichś większych problemów. Mając jednak na uwadze złośliwość niektórych urzędników państwowych lepiej dmuchać na zimne i pisać w formie „starej”.

Wnosisz o:
- ustalenie, że jesteś mężczyzną (panie piszą, że kobietą)
- przeprowadzenie rozprawy również pod nieobecność pozwanych (jeśli przewidujesz, że rodzice się nie stawią)
- zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych (jeśli chcesz być zwolniony)
- o dopuszczenie dowodu z opinii biegłych sądowych w zakresie seksuologii i psychologii klinicznej. Nad tym punktem jeszcze się zastanów. Jeśli twoi lekarze są biegłymi, to warto spróbować wnioskować o powołanie ich na biegłych. Jeśli się uda to sprawa pójdzie szybciej. Sąd może jednak uznać, że Twoi lekarze są związani ze sprawą i nie bezstronni i powołać kogo innego. W każdym razie niewiele ryzykujesz (Choć na naszym forum była opisywana jednostkowa sytuacja, w której sąd powołał dwóch biegłych - i lekarza prowadzącego i jeszcze kogoś. A to oznacza podwójne koszty.) Jeśli żaden z twoich lekarzy nie jest biegłym sądowym, to możesz pominąć ten wniosek. Sąd sam stwierdzi, że trzeba powołać biegłego i sam go wybierze. A może uda ci się myknąć bez biegłego – takie sprawy też się zdarzały.
- NIE WNOSISZ o zmianę imienia i nazwiska!!!!! Starsi transi mogą ci to radzić. Kiedyś faktycznie takie powództwo się mogło przemknąć w sądzie ale w czerwcu 2009 weszły w życie nowe przepisy. Obecnie w sprawie zmiany imion i nazwisk obowiązuje bardzo wyraźna regulacja: "Decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę imienia lub nazwiska bądź o odmowie wyrażenia zgody na zmianę imienia lub nazwiska wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego" (Art. 12 punkt 1 Ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska) a nie sąd! Imię i nazwisko zmienia się wyłącznie na drodze administracyjnej. Jeśli poprosisz o to w pozwie, to sąd poprosi o sprostowanie i będziesz musiał z tego pomysłu zrezygnować. Jak nie zrezygnujesz, to odrzucą ci pozew. Jeśli pozew się przemknie z powodu niewiedzy lub źle pojętej życzliwości sędziego i na wyroku pojawi się nowe imię i nazwisko możesz mieć poważny kłopot z dalszą zmianą dokumentów (chcesz znać konkretne przypadki - pytaj na forum). Nie warto ryzykować! Tym bardziej, że ez nowego imienia i nazwiska na wyroku zmiana danych jest teraz dziecinnie prosta, imię i nazwisko wpisane na wyroku nie jest ci do niczego potrzebne.

W pozwie musisz między innymi napisać, jaki lekarz seksuolog cię leczy i gdzie przyjmuje (adres) oraz jaki psycholog cię diagnozował (również z adresem, gdzie przyjmuje). Sąd może wezwać ich na świadków albo (jak już wspomniano) na biegłych – różni sędziowie różnie sobie życzą. Jeden wezwie ich na biegłych, inny uzna, że nie będą bezstronni i mogą być tylko świadkami, a na biegłego powoła kogoś innego.

Do pozwu dołączasz:
- opinię seksuologa (taką rozbudowaną z informacją kiedy rozpoczęła się terapia, jakie badania przeszedłeś/przeszłaś, jakie jest rozpoznanie, kiedy zostały podane pierwsze hormony, jakie są wyniki okresowych badań hormonalnych, czy były już jakieś zabiegi operacyjne, itp.) Możesz pobrać blankiet opinii lekarskiej (do pobrania z portalu w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA)
- opinię psychologa (razem z nią wyniki testów, chyba, że są dokładnie opisane w opinii, zapewne będą to: MMPI, The Brain Sex Test, Bem Sex Roles Inwentory, Inwentarz Do Oceny Płci Psychologicznej, CPI /skala kobiecości)
- opinię psychiatry
- wyniki badań płci genetycznej i kariotypu
- wyniki badania dna oka
- wyniki radiologicznego badania siodełka tureckiego,
- wyniki badania elektroencefalograficznego,
- wyniki badania poziomów hormonów (najlepiej te sprzed i z czasu trwania terapii, żeby było widać różnicę)
- dodatkowo panowie k/m powinni dostarczyć badanie ginekologiczne – USG narządów rodnych i zaświadczenie o odbytej mastektomii, jeśli ta miała już miejsce

NIE WSZYSTKIE SĄDY WYMAGAJĄ DOKŁADNIE POWYŻSZYCH BADAŃ I ZAŚWIADCZEŃ – skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym, może da się coś pominąć.

Do tego załączasz jeszcze:

- ZUPEŁNY odpis aktu urodzenia
- umowy z rodzicami, jeśli takie zawierałeś
– prośba rodziców o rozpatrzenie sprawy pod nieobecność pozwanych (jeśli nie chcą być na rozprawie, wzór można pobrać z portalu w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA)
- jeśli któryś z rodziców nie żyje (lub oboje) – akt zgonu
- jeśli wnosiłeś o zwolnienie z kosztów to oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym i zaświadczenie o zarobkach (do pobrania z portalu w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA)
- prośbę o ustanowienie kuratora (jeśli któryś z rodziców nie żyje)

Ali:
Odpis aktu urodzenia i zgonu rodzica powinieneś/powinnaś dostać w Urzędzie Stanu Cywilnego (właściwym dla Twojego miejsca urodzenia lub zgonu rodzica, a NIE zameldowania!), ZA DARMO (płacisz 5 zł za podanie), jeśli powiesz że potrzebne Ci są „w sprawie dokumentów stwierdzających tożsamość”, lub wprost: „do zmiany płci”. Wtedy pani z Urzędu przystawi stosowną pieczątkę, że wydała ten dokument do takiej sprawy. (Jeśli pani sama nie przystawi pieczątki, to jej przypomnij, że w biurku ma taką właśnie pieczątkę, i że przysługuje Ci darmowy odpis.) Inaczej zapłacisz 30 zł (5 zł podanie + 25 zł za odpis zupełny lub 15 zł za odpis skrócony aktu zgonu). Opłatę wnosi się w znaczkach skarbowych, które kupuje się też w tymże Urzędzie.

Możesz te odpisy wziąć już na początku kuracji, lub zanim ją zaczniesz. Nie ma różnicy.

UWAGA! Pamiętaj, że do sądu należy złożyć pozew, odpis aktu urodzenia, opinie i wszystko co tam chcesz dołączyć w ilości x 4 szt. Tzn. jeden oryginalny pozew składasz razem z oryginałami wszystkich zaświadczeń, a pozostałe trzy pozwy i zaświadczenia będą kopiami. Każdy załącznik musi być w 4 egzemplarzach.

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załącznikiwww.transseksualizm.pl 2016 (C)
Informacje zamieszczone na tej stronie zbierane były przez wiele lat od osób transseksualnych. Prawa autorskie do zdjęć opatrzonych logo strony i do WSZYSTKICH tekstów posiadają administratorzy portalu. Administracja (właściciele) zgadza się na wykorzystanie tych informacji tylko w pracach i artykułach naukowych i tylko na zasadach cytatu (niewielkie fragmenty z podaniem źródła). Nie wyrażamy zgody na jakiekolwiek kopiowanie i publikowanie zawartych na portalu zdjęć. W momencie zamieszczania naszej strony w Internecie (17 kwietnia 2001r) nie istniał żaden portal, który zawierałby podobne informacje. Kopiowanie naszych danych lub sposobu ich opracowania bez pisemnej zgody jest naruszeniem praw autorskich i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech (Art. 115 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group