Odbiór i uprawomocnienie


Dodaj nową pozycję     Pokaż tylko tematy    

23 Wrzesień 2009
Ali/Winter:
Na uprawomocnienie wyroku czekasz 3 tygodnie (liczą się wszystkie dni, także wolne od pracy) + tydzień na pocztę. Z tym „tygodniem na pocztę” nie chodzi o to, żeby Ci sąd miał uprzejmie przysłać wyrok do domu. Chodzi o to, że jakby ktoś chciał odwołać się od wyroku (na przykład ty, albo twoi rodzice – nie ważne, że wyrok jest po twojej myśli, a rodzice się zgadzali, takie są procedury i już) to ma na to 21 dni, i gdyby ostatniego dnia tych 21 dni wysłał swój sprzeciw do sądu, to jeszcze jest tydzień na dojście tego listu. Tak więc dopiero po upływie 28 dni wyrok jest w pełni prawomocny i możesz iść go odebrać.

Odbierasz odpis wyroku w sekretariacie sądu. Żeby go odebrać, musisz mieć ze sobą stary dowód osobisty (bez sensu, ale tak jest).

Nie przychodź w ostatniej chwili przed zamknięciem sekretariatu i sądu, bo żeby wydać Ci wyrok, musi go podpisać sędzia, czyli panie z sekretariatu mają przynajmniej z 15 minut latania po sądzie i szukania go (i nie można tego zrobić wcześniej, tylko dopiero w dniu odbierania przez Ciebie wyroku – liczy się data). Jeżeli sędzia będzie akurat na rozprawie, to będziesz musiał/a czekać aż będzie przerwa w rozprawie – to mogą być i 2 godziny.

Jeżeli sąd zwolnił Cię całkowicie z kosztów sądowych, to odpisy wyroku dostajesz za darmo – pokaż paniom sekretarkom decyzję sądu o zwolnieniu Cię z kosztów (one też mają to napisane w swojej księdze, ale nie zawsze zauważą). Zastanów się, ile sztuk odpisu potrzebujesz. Na ogół wystarczą dwie sztuki. Jedna do schowania na wszelki wypadek, a druga do pokazywania w urzędach. Przy załatwianiu dokumentów dajesz urzędnikom zwykłe ksero wyroku, a oryginał tylko pokazujesz.

Jeśli chcesz, aby sąd przesłał Ci odpisy wyroku do domu, musisz napisać odpowiednie pismo.
Pismo, to nic innego jak podanie w którym piszesz: "Zwracam się z prośbą do Okręgowego Sądu Cywilnego o przesłanie mi wyroku, dotyczącego sprawy (tutaj piszesz sygnaturę sprawy), który zapadł (data) na adres domowy z potwierdzeniem uprawomocnienia".
Do podania musisz kupić znaczek sądowy (w osobnym okienku) i nakleić na podaniu - opłata za 1 znaczek to 6zł (nie dotyczy zwolnionych z kosztów).
Jeśli chcesz więcej niż jeden odpis, musisz napisać tyle podań i zakupić tyle znaczków sądowych, ich potrzebujesz - jeśli 5 odpisów wyroku, 5 kartek z podaniem.
Podanie składasz w tym samym dniu, w którym zapadł wyrok, w biurze podawczym.
Po uprawomocnieniu dostajesz pocztę.

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 14 | Autor: 

 

Załącznikiwww.transseksualizm.pl 2016 (C)
Informacje zamieszczone na tej stronie zbierane były przez wiele lat od osób transseksualnych. Prawa autorskie do zdjęć opatrzonych logo strony i do WSZYSTKICH tekstów posiadają administratorzy portalu. Administracja (właściciele) zgadza się na wykorzystanie tych informacji tylko w pracach i artykułach naukowych i tylko na zasadach cytatu (niewielkie fragmenty z podaniem źródła). Nie wyrażamy zgody na jakiekolwiek kopiowanie i publikowanie zawartych na portalu zdjęć. W momencie zamieszczania naszej strony w Internecie (17 kwietnia 2001r) nie istniał żaden portal, który zawierałby podobne informacje. Kopiowanie naszych danych lub sposobu ich opracowania bez pisemnej zgody jest naruszeniem praw autorskich i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech (Art. 115 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group