Akt urodzenia-PESEL-Dowód


Dodaj nową pozycję     Pokaż tylko tematy    

26 Wrzesień 2009
Winter:
13 czerwca 2009 roku weszła w życie nowa ustawa o zmianie imienia i nazwiska, która bardzo powinna ułatwić życie transseksualistom. Zgodnie z nią zmiany imienia i nazwiska dokonuje kierownik USC.

Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 17.10.2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. z 2008 r., nr 220, poz. 1414).
Ustawa z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r., nr 225, poz. 1635 ze zm.).

Potrzebne dokumenty.
- wyrok
- stary akt urodzenia (odpis zupełny - jeśli wniosek składasz poza miejscem urodzenia)
- stary dowód osobisty

Decyzję w sprawie zmiany imienia lub nazwiska wydaje kierownik USC, do którego został złożony wniosek. Oznacza to, że wniosek (do pobrania na stronie w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA) możesz złożyć w dowolnym USC.

We wniosku należy podać:
- swoje dane;
- imię (imiona), nazwisko oraz nazwisko rodowe;
- adres miejsca zameldowania na pobyt stały lub ostatni pobyt stały;
- nr PESEL;
- imię i nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana;
- uzasadnienie.

Do wniosku należy dołączyć:
- odpis zupełny aktu urodzenia (nie trzeba jeśli składasz do tego urzędu, w którym były rejestrowane twoje narodziny);
- inne dokumenty uzasadniające zmianę nazwiska (prawomocny wyrok).

Art. 12. punkt 2 ustawy: "Decyzja o zmianie imienia lub nazwiska podlega natychmiastowemu wykonaniu" - teoretycznie oznacza to, że nowe dane powinno się uzyskać w ciągu kilku dni. W praktyce może się to przeciągnąć do 2-3 tygodni.

Procedura wygląda nieco inaczej w zależności od tego gdzie będziesz składać wniosek.

Gdy składasz wniosek w tym samym USC, w którym rejestrowano twoje urodzenie:

Możesz spróbować iść do USC od razu jak tylko dostaniesz wyrok. Możliwe jednak, że odeślą cię z kwitkiem i będą czekać na pismo urzędowe z sądu. Sąd ma obowiązek sam z siebie i nieproszony wysłać im wyrok. A oni powinni na ten wyrok czekać. Ale może w twoim urzędzie nie siedzą sami formaliści i uda ci się załatwić sprawę szybciej. Spróbuj. Jak się nie uda, to chociaż weź numer telefonu i dzwoń co jakiś czas pytając czy już wyrok przyszedł. Jak przyjdzie to bierzesz wypełniony wniosek i dokumenty i ruszasz do akcji.

Jeśli wniosek składasz w innym USC, niż ten, który rejestrował twoje narodziny to procedura wygląda bardziej skomplikowanie:

1. Z wyrokiem sądu zgłaszasz się do USC właściwego dla twojego miejsca urodzenia (albo sąd sam tam wyrok posyła. Powinien posłać, ale różnie to bywa). Tam zmienią ci w akcie urodzenia tylko płeć. Imię i nazwisko pozostaje stare. Bierzesz od nich pełny odpis aktu urodzenia z naniesionymi zmianami. Płacisz 33 złote za wydanie tego aktu (niektórzy dostali za darmo) i idziesz dalej.

2. Z pełnym odpisem aktu urodzenia ze zmienioną płcią i wyrokiem sądu idziesz do wybranego USC i składasz wniosek do kierownika USC (do pobrania na stronie w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA) z prośbą o zmianę imienia (i ewentualnie końcówki nazwiska lub całego nazwiska) jako powód podając korektę płci. Dołączasz kopię wyroku, ksero dowodu i odpis aktu urodzenia ze skorygowaną płcią.

3. Dostajesz nowy odpis aktu urodzenia, już ze zmienionymi danymi, za który znów płacisz. 33 złote za pełny odpis, 22 za skrócony. (A kierownik urzędu stanu cywilnego, który wydał decyzję o zmianie imienia lub nazwiska, przesyła ją, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w którym jest prowadzony rejestr stanu cywilnego, do kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt urodzenia wnioskodawcy).

-------------------
Opłaty za wydanie odpisu nowego aktu urodzenia:

22 zł - za odpis skrócony (także za odpis wielojęzyczny)
33 zł - za odpis zupełny

Dodatkowe informacje o wydawaniu odpisów aktów urodzenia (np. drogą pocztową):
https://obywa(...)urzedzie

Ostatecznie dostajesz nowy akt urodzenia. Ale - UWAGA! - tak całkiem nowy to on nie jest. W odpisie skróconym wpisane są nowe dane - płeć, imię, nazwisko. W odpisie pełnym będzie znajdować się adnotacja o zmianie płci i starych danych. Z tym nic nie da się zrobić. W każdym razie pełnego aktu urodzenia prawdopodobnie nigdy nigdzie nie będzie trzeba okazywać - standardem jest skrócony.

PESEL
Kiedyś trzeba było samemu składać wniosek o nowy numer PESEL, teraz USC robi to za ciebie. Czyli jeśli złożysz podanie o nowe imię i nazwisko, to USC automatycznie wyśle informacje do MSWiA i wniosek nadanie nowego numeru PESEL (bez dodatkowego wniosku ze strony załatwiającego sprawę).
Numeru PESEL się nigdzie nie odbiera. Powędruje on sobie drogą urzędową do Urzędu Miasta bądź innej instytucji odpowiedzialnej na danym terenie za wydawanie dowodów (np Urzędu Gminy).

Benjamin:
Odpis aktu urodzenia dostaje się za darmo jeśli jest przeznaczony do określonego celu (mnie tak tłumaczyła pani w USC). Miałem dostać za darmo 2 skrócone (do dowodu i do ubezpieczeń społecznych).

svirusek:
Mi udało się to wszystko - łącznie z dowodem - załatwić w 3 tygodnie. W pierwszym tygodniu po otrzymaniu wyroku załatwiłem zmianę imion, od razu poszedłem by zmienić pesel i po tygodniu już był więc od razu złożyłem podanie o dowód i po kolejnym tygodniu go odebrałem czyli łącznie 3 tygodnie. Ale ogólnie czekał bym dłużej bo kiedyś było tak, że na decyzję zmiany imienia czekało się 2 tygodnie (takie uprawomocnienie decyzji) mi udało się to ominąć po rozmowie z kierowniczką w USC, poszła mi na rękę. Na pesel też mogłem dłużej czekać bo mieli na to niby 30 dni i tak samo na dowód. Biorąc to wszystko pod uwagę możesz czekać 3 tygodnie (być może i krócej) a możesz czekać nawet 2 miesiące. Wszystko zależy od tego ile takich spraw w danym czasie mają urzędy i kiedy wezmą się za Twoją. Zawsze można grzecznie poprosić czy jest możliwość przyspieszenia tego w jakiś sposób bo dokumenty są Ci bardzo potrzebne do np. nowej pracy, wyjazdu za granicę czy tym podobne.

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 22 | Autor: 

 

Załączniki


24 Wrzesień 2009
Winter:
Po odebraniu z USC odpisu nowego aktu urodzenia z nowymi danymi należy udać się do Urzędu Miasta (lub Urzędu Gminy). Najprawdopodobniej do Wydziału Ewidencji Ludności, lub jakiegoś zbliżonego. Tam powinien czekać na Ciebie nowy numer PESEL. Zostanie on wpisany na twój nowy akt urodzenia. W tym samym miejscu, lub w innym wydziale Urzędu, jaki Ci wskażą składasz ten nowy akt wraz z podaniem o dowód.

Druczek wypełniasz na miejscu. Możesz też ściągnąć go ze strony w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA

do wyrobienia dowodu potrzebne jest:
- 2 zdjęcia
- skrócony akt urodzenia
- wyrok
- stary dowód

Urząd ma 30 dni na wystawienie Ci dowodu, ale w praktyce trwa to krócej. Mówisz pani, że Ci się spieszy, i pani każe Ci przyjść sprawdzić, czy dowód już jest, za kilka dni, np. 4 dni czy tydzień.

Dowód osobisty odbierasz jakieś dwa do czterech miesięcy po rozprawie sądowej.

Mysza:

Jeśli miejsce zameldowania i urodzenia podlega pod ten sam Urząd Miejski to nie jest konieczne dostarczanie odpisu aktu urodzenia do podania - urzędnicy we własnym zakresie są zobowiązani skontaktować się z USC i zweryfikować prawdziwość danych z podania o dowód osobisty.

Podanie o dowód można składać jeszcze przed uzyskaniem numeru PESEL posiadając tylko decyzję o zmianie danych osobowych, zaznaczając, że w momencie jego nadania zostanie on przypisany do danej osoby automatycznie, co zaistnieje w danych w systemie ewidencji ludności (wg USC Gdańsk).

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załącznikiwww.transseksualizm.pl 2016 (C)
Informacje zamieszczone na tej stronie zbierane były przez wiele lat od osób transseksualnych. Prawa autorskie do zdjęć opatrzonych logo strony i do WSZYSTKICH tekstów posiadają administratorzy portalu. Administracja (właściciele) zgadza się na wykorzystanie tych informacji tylko w pracach i artykułach naukowych i tylko na zasadach cytatu (niewielkie fragmenty z podaniem źródła). Nie wyrażamy zgody na jakiekolwiek kopiowanie i publikowanie zawartych na portalu zdjęć. W momencie zamieszczania naszej strony w Internecie (17 kwietnia 2001r) nie istniał żaden portal, który zawierałby podobne informacje. Kopiowanie naszych danych lub sposobu ich opracowania bez pisemnej zgody jest naruszeniem praw autorskich i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech (Art. 115 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group