LITERATURA
Strona: Nowsze   1   2   3   4   5  6   Starsze


Dodaj nową pozycję     Pokaż tylko tematy    

7 Luty 2008
Oczekiwana kontynuacja serii poświęconej problematyce płci społecznej. Tym razem autorzy tomu skupiają się na różnych wymiarach kultury popularnej. W przygotowaniu kolejne publikacje o tej tematyce.
Jest to kolejna – po wydanych przez Konsolę Kobietach w kulturze popularnej – pozycja dotycząca tego obszaru – obszaru niezwykle żywego, wciąż zmieniającego się, gdzie ma miejsce ciągła redefinicja znaczeń kobiecości i męskości.
Kultura popularna to przede wszystkim obszar sprzeczności, ambiwalencji, co doskonale pokazują zamieszczone w książce Radkiewicz teksty. Jak pisze redaktorka we wstępie: "Perspektywa genderowa pozwala dostrzec swoisty paradoks popkultury, z jednej strony powielającej i umacniającej konwencjonalne interpretacje męskości, z drugiej zaś, stwarzającej przestrzeń, w której możliwe staje się ich alternatywne odczytanie".
W kulturze popularnej możemy więc odnaleźć z jednej strony: próby rozbrojenia feminizmu (pisze o tym Agnieszka Graff), umacniany jest tu represyjny wizerunek kobiety (na co wskazuje Anna Korzińska), kontynuowane są dawne toposy (tu warto wskazać na bardzo ciekawy tekst Małgorzaty Sugiery analizującej Larę Croft w kontekście mitu Pandory oraz starych fantazji o automatach), następuje powtórna tabuizacja kobiecej fizjologii (na przykład menstruacji, o czym piszą Alina Łysak i Edyta Zierkiewicz), ale z drugiej strony tworzone są subwersywne treści (tak odczytuje Izabela Kowalczyk popularność kobiet wojowniczek zarówno jako bohaterek filmowych, jak i idolek pojawiających się w kolorowej prasie kobiecej, omawiając szerszy problem kobiet w sztukach walki). Negocjacja znaczeń kobiecości i męskości ma miejsce również w obrębie kultury muzycznej (o przełamywaniu tradycyjnych podziałów i kodów piszą Ewa Witkowska oraz Anna Nacher).
W książce zamieszczone są również teksty na temat sztuki. Małgorzata Radkiewicz pisze o Love Project Iwony Majdan, kanadyjskiej artystki poszukującej w Polsce męża w formie akcji artystycznej. Andrzej Pitrus omawia twórczość Richarda Kerna zwracając uwagę na znaczenie transgresji. W zbiorze zamieszczona jest również ciekawa interpretacja Mateusza Borowskiego dokonana z perspektywy queer dramatów Noela Cowarda oraz analiza postaci kobiecych w filmach science fiction Krzysztofa Loski.
Jak więc widać książka dotyczy szerokiego zakresu kultury popularnej, autorzy odnoszą się do bardzo różnych zjawisk, które, jak pisze Radkiewicz, są znane i obserwowane na co dzień, „przez to często uznane za 'neutralne' i płciowo 'przeźroczyste', tymczasem okazują się one ilustracją ciągłych zmian i konfliktów w obrębie tożsamości płciowej”. Ta wieloznaczność, wydobycie ambiwalencji kultury popularnej jest największą zaletą kolejnej już książki z serii GENDER pod redakcją Małgorzaty Radkiewicz.
Wydaw. Rabid, Kraków 2003, 202 strony.

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki  Aleksandra Zamojska jest mężczyzną
Lamba 2005, ISBN: 83-919895-5-0
7 Luty 2008
Książka Daniela Zamojskiego ukazała się w grudniu 2005 r.
Na stronie Wydawnictwa Lamba można przeczytać jej fragment. Książkę polecają psycholog prof. dr hab. Anna I. Brzezińska oraz dr Małgorzata Bieńkowska-Ptasznik z Instytutu Socjologii UwB.
[Na razie książki nie ma na stronie Traffica, merlina ani EMPiKu – najtaniej kupić u wydawcy.]

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 2 | Autor: 

 

Załączniki  Zrozumieć płeć. Studia interdyscyplinarne II
red. Alicji Kuczyńskiej i Elżbiety Katarzyny Dzikowskiej.
7 Luty 2008
Jest to zbiór referatów z kolejnej Konferencji (z 2003 roku). Podobnie jak pierwszy tom (powyżej), można ją kupić w Księgarni Wysyłkowej Uniwersytetu Wrocławskiego, za 35 zł. Pod opisem na stronie Księgarni znajduje się link do obszernego spisu treści. Pozycja liczy tym razem aż 528 stron, format B5.

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki


  Zrozumieć płeć.
Studia interdyscyplinarne
7 Luty 2008
książka pod red. Alicji Kuczyńskiej, będąca zbiorem referatów z Konferencji o tej samej nazwie z roku 2002 jest do nabycia w Księgarni Wysyłkowej Uniwersytetu Wrocławskiego, można zapoznać się ze spisem treści. Kosztuje 22 zł, ma 222 strony, format A5. Zawiera m.in. referaty:
Płeć i zachowanie – jeszcze jedno pytanie o różnice (12 stron) – Alicja Strzelecka (SPT)
Rola psychologa i psychoterapii w transseksualizmie (10 stron) – Marcin Czub (SPT)
Płeć społeczna – transseksualizm – rekonstrukcja tożsamości, (10 stron) – dr Małgorzata Bieńkowska-Ptasznik
Autodestrukcja u osób transseksualnych (10 stron) – Katarzyna Geron
Z doświadczeń osób transseksualnych (10 stron) – Jarek Mikulski

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki  Apokalipsa płci
wydaw. ARC-EN-CIEL, 2002, ISBN: 83-914992-8-6
7 Luty 2008
Apokalipsa płci, . Starsze wydanie: wydaw. „Glob”, Szczecin 1989, 311 stron (S. Dulko: intencja tematyczna, przygotowanie rękopisu)

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 2 | Autor: 

 

Załączniki
www.transseksualizm.pl 2016 (C)
Informacje zamieszczone na tej stronie zbierane były przez wiele lat od osób transseksualnych. Prawa autorskie do zdjęć opatrzonych logo strony i do WSZYSTKICH tekstów posiadają administratorzy portalu. Administracja (właściciele) zgadza się na wykorzystanie tych informacji tylko w pracach i artykułach naukowych i tylko na zasadach cytatu (niewielkie fragmenty z podaniem źródła). Nie wyrażamy zgody na jakiekolwiek kopiowanie i publikowanie zawartych na portalu zdjęć. W momencie zamieszczania naszej strony w Internecie (17 kwietnia 2001r) nie istniał żaden portal, który zawierałby podobne informacje. Kopiowanie naszych danych lub sposobu ich opracowania bez pisemnej zgody jest naruszeniem praw autorskich i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech (Art. 115 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group