Jak wygląda rozprawa Tematów (1)


Dodaj nową pozycję     Rowiń wszystko    

23 Wrzesień 2009
Ali/Winter:
Może trwać od 10 minut do godziny czy półtorej. Stajesz za barierką, i sędzia zadaje Ci pytania: jak się nazywasz, kiedy się urodziłeś/-aś, adres itp.. Taka jest procedura, nie denerwuj się i spokojnie odpowiadaj.

Wszystkie zeznania sędzia dyktuje do protokołu, co jest wkurzające, ale konieczne. Protokolant pisze to wszystko ręcznie, albo na komputerze. Zwracać się będą do Ciebie prawdopodobnie „po staremu", bo to formaliści i trzymają się litery prawa i wszystkiego, co na piśmie. Nie wściekaj się o to. :) Zamiast Ciebie mógłby tam przyjść nosorożec, byle miał dowód osobisty i odpowiadał na pytania. Wygląd się nie liczy, muszą się do Ciebie zwracać tak, jak mają w dokumentach, inaczej im nie wolno. Jednak nie będą kwestionować formy, w jakiej się wypowiadasz, czyli jeśli mówisz „byłem”, to protokolant musi to tak zapisać. Więcej na ten temat na forum w dziale PRAWO.

Sędzia zapyta też o to, czy chcesz, żeby sąd orzekł, że jesteś przeciwnej płci niż masz w dokumentach i dlaczego chcesz zmienić płeć. Tu albo zadowoli się zdawkową odpowiedzią, albo będzie pytał „czy to prawda, że już w wieku…” i dalej według tego co napisałeś/łaś w pozwie, albo postanowi cię ostrzej przemaglować – lepiej zawczasu przemyśl co chcesz powiedzieć. Im więcej powiesz sam/a, tym mniej będzie pytał.
Czyli:
-kiedy pojawiła się niezgodność płci biologicznej z psychiczną,
-jakie miałeś/-aś zainteresowania, zabawy,
-jak Cię traktowano w szkole (jako dziewczynkę czy chłopca),
-czy nosiłeś/-aś ubrania płci biologicznej, czy psychicznej (sukienki czy spodnie),
-jak Cię traktują znajomi obecnie (jako którą płeć),
-jaką masz orientację seksualną (tu ostrożnie, bo nie każdy sędzia jest w stanie zrozumieć, że istnieje zjawisko transseksualisty homoseksualnego),
-czy do tej pory miałeś/-aś związki z osobami płci przeciwnej do Twojej psychicznej,
-czy obecnie masz partnera/partnerkę, czy zamierzacie się pobrać,
-w jakim zawodzie pracujesz lub chcesz pracować,
-co chcesz robić w przyszłości.

Jeżeli Twoi rodzice nie żyją, to sędzia spyta również, czy gdyby byli tu teraz na tej sali, byliby za zmianą płci. Odpowiadasz, że TAK.

Sędzia pyta kuratora sądowego (przydzielonego Ci, jeżeli któreś z Twoich rodziców nie żyje, lub jeśli oboje nie żyją), czy popiera pozew. Kurator odpowiada, że TAK, oczywiście. Na tym kończy się rola kuratora :)

Jeśli rodzice żyją i zostali wezwani na rozprawę, to sąd przesłuchuje ich po tobie według tego samego schematu. Jeśli jesteście zgodni, to przesłuchanie stron na tym się kończy, jeśli nie, to potrwa dłużej.

Na rozprawę może, ale nie musi zostać wezwany twój lekarz (jeśli jest biegłym i wnosiłeś o wezwanie go w charakterze biegłego, to raczej będzie zeznawał). Jeśli lekarz został wezwany to sędzia pyta go o opinię. On również wygłasza mowę, lub jest ciągnięty za język przez sędziego pytaniami pomocniczymi :) Mniej-więcej mówi:
- swoje imię i nazwisko, wiek, od ilu lat zajmuje się terapią transseksualizmu,
- kiedy rozpoczęła się twoja terapia (podaje datę, kiedy pierwszy raz przyszedłeś/łaś do tego lekarza; może sprawdzić datę w dokumentach, które sąd ma na stole)
- mówi, że na podstawie testów psychologicznych i badań lekarskich zdiagnozowano Twój przypadek jako transseksualizm typu mężczyzna-kobieta (lub: kobieta-mężczyzna)
w wyniku przyjmowanych leków hormonalnych (wymienia leki) [u k/m: i operacji – mastektomii jeśli ją przeszedłeś] Twój wygląd zewnętrzny został dostosowany do płci przeżywanej psychicznie
- lekarz stwierdza też, że sądowa zmiana płci i danych (imienia i ewentualnie nazwiska) jest potrzebna do dalszych zabiegów chirurgicznych na narządach płciowych, których nie można bez tej zmiany dokonać,
- wiele osób, które zmieniły płeć ułożyły sobie życie, wiele z tych osób wzięło ślub (czyli: rokowanie jest jak najbardziej pomyślne);

Na rozprawę może, ale nie musi zostać wezwany twój psycholog (jeśli jest biegłym i wnosiłeś o wezwanie go w charakterze biegłego, to raczej będzie zeznawał). Ma za zadanie powiedzieć, czy nie stwierdził u Ciebie zaburzeń psychicznych wykluczających zmianę płci i utrudniających Twoje odnalezienie się w nowej roli społecznej.

Ani lekarz, ani psycholog NIE mają za zadanie stwierdzić, że jesteś danej płci psychicznej. Zmiana płci jest traktowana jako wyłącznie Twoja decyzja, że w roli drugiej płci jest Ci lepiej, odnajdujesz się, bardziej do niej pasujesz itp. NIE MA czegoś takiego, jak kategoryczne stwierdzenie, jakiej płci jesteś; chociaż sędzia może nalegać na takie postawienie sprawy.

Sąd może uznać, że opinia od twojego lekarza prowadzącego (bez względu na to czy jest on biegłym, czy nie) to za mało i powołać niezależnego biegłego seksuologa lub/i psychologa (i tak się najczęściej dzieje). Powiadamia cię o takiej decyzji na rozprawie. Dalej nic się nie wydarzy dopóki nie przebada cię biegły i nie dostarczy wyników badania do sądu. Badanie takie odbywa się oczywiście poza sądem i może obejmować rozmowę, testy, a nawet oględziny piersi i narządów płciowych. Dostajesz po prostu zawiadomienie, że masz stawić się na badanie u biegłego lekarza seksuologa w dniu takim a takim. Albo tylko informację, że został powołany biegły taki a taki. Wtedy dzwonisz do niego, mówisz o co chodzi i umawiasz się na wizytę. Więcej o tym możesz przeczytać na forum.

Jeśli niepotrzebny jest biegły, to wyrok może zapaść na pierwszej rozprawi (ale na to raczej nie licz - bardzo rzadkie przypadki). Sędzia wyprasza wszystkich z sali. Zostaje sam na sam z protokolantem, który pod dyktando sędziego wypisuje wyrok (1-2 zdania); oraz rachunki dla biegłych (pół godziny biegania po sądzie :). Po tym zaprasza wszystkich ponownie, biegłym odczytuje sumę, jaka każdemu się należy, i dziękuje im za udział (biegli wychodzą lub nie); po czym odczytuje wyrok.

Jeśli potrzebny jest biegły to odbędzie się jeszcze jedna rozprawa, na której sędzia wyda wyrok. Albo jeszcze dwie: jedna, na której powie co tam biegły napisał i czy się z tym strony zgadzają, a na drugiej wyda wyrok.

Tak wygląda standardowe postępowanie bez komplikacji. Jeśli masz jakieś problemy (z rodzicami, lekarzami), lub je przewidujesz – zapytana forum w dziale PRAWO. W tym dziale też znajdziesz opisy rozpraw w różnych miastach i nazwiska sędziów prowadzących, informacje jacy są, itp.
Korzystasz z naszych informacji? Podziel się też swoimi doświadczeniami. Opisz swoją rozprawę na forum - mnóstwo ludzi czeka na takie opisy, a wiedzy nigdy dość!

UWAGA!!!: Na ogół sprawy o ustalenie płci toczą się bez problemów o ile rodzice są przychylnie nastawieni. Jeżeli trafisz na nieprzechylnego sędziego, to ewentualna apelacja nie będzie problemem. Najgorsze co może Cię spotkać, to negatywna lub niejednoznaczna opinia biegłego. Jeśli biegły w jakikolwiek sposób zakwestionował Twój transseksualizm, to natychmiast składaj wniosek o kolejnego biegłego!!!! Nawet jeśli sąd ten wniosek odrzuci to daje ci on podstawy do późniejszej apelacji, bez niego odwołanie od wyroku będzie bardzo trudne. Nie licz na to, że sąd sam z siebie powoła innego biegłego - sąd nie ma takiego obowiązku.

 
 

www.transseksualizm.pl 2016 (C)
Informacje zamieszczone na tej stronie zbierane były przez wiele lat od osób transseksualnych. Prawa autorskie do zdjęć opatrzonych logo strony i do WSZYSTKICH tekstów posiadają administratorzy portalu. Administracja (właściciele) zgadza się na wykorzystanie tych informacji tylko w pracach i artykułach naukowych i tylko na zasadach cytatu (niewielkie fragmenty z podaniem źródła). Nie wyrażamy zgody na jakiekolwiek kopiowanie i publikowanie zawartych na portalu zdjęć. W momencie zamieszczania naszej strony w Internecie (17 kwietnia 2001r) nie istniał żaden portal, który zawierałby podobne informacje. Kopiowanie naszych danych lub sposobu ich opracowania bez pisemnej zgody jest naruszeniem praw autorskich i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech (Art. 115 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group