FILMOTEKA
Strona: Nowsze   1   2   3   4   5  6   7   Starsze


Dodaj nową pozycję     Pokaż tylko tematy    

14 Luty 2008
Produkcja: Wielka Brytania, Rosja, Francja, Włochy, Holandia
Gatunek: dramat, romans
Rok: 1992
Reżyseria: Sally Potter
Czas: 93 minut
Obsada: Tilda Swinton, Quentin Crisp, Jimmy Somerville, John Bott, Elaine Banham, Anna Farnworth, Sara Mair-Thomas, Anna Healy, Dudley Sutton, Simon Russell Beale, Matthew Sim, Jerome Willis, Viktor Stepanov, Charlotte Valandrey, Mary MacLeod

W roku 1600 młodzieniec Orlando zostaje obłożony klątwą bycia młodym na wieki przez królowa Elżbietę I. 200 lat później Orlando staje się kobietą.

Główny bohater filmu przechodzi przemianę z mężczyzny w kobietę.

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki14 Luty 2008
Produkcja: USA
Gatunek: dramat
Rok: 1953
Reżyseria: Edward D. Wood Jr.
Czas: 68 minut
Inne tytuły: Glen or Glenda: Confessions of Ed Wood, Glen or Glenda?, He or She, I Changed My Sex, I Led 2 Lives, The Transvestite
Obsada: Bela Lugosi, Lyle Talbot, Timothy Farrell, Dolores Fuller, Edward D. Wood Jr., Tommy Haynes, Charles Crafts, Conrad Brooks

Film analizuje przypadki transseksualizmu oraz transwestycyzmu. Zważywszy na rok produkcji filmu jest to śmiały krok w dziedzinie akceptacji i tolerancji.

Tytułową postacią gest Glen - transwestyta. Film opowiada też historie transseksualisty MK.

Pierwszy film Eda Wooda, uważanego za najgorszego reżysera wszechczasów (no....może oprócz Uwe Bolla). Kręcił kiczowate horrory w latach 50/60 - tych. To dramat autobiograficzny, reżyser opowiada w nim o sobie samym. Niesie przesłanie akceptacji i tolerancji dla ludzi o odmiennej orientacji i transwestytów, którzy byli w tamtych czasach zamykani w szpitalach psychiatrycznych. Ed Wood sam był transwestytą. Obraz jak na owe czasy odważny w przekazie i treści. Zakręcone dialogi i demoniczny Bela Lugosi w roli naukowca dopełniają całości. Żaden film Eda Wooda nie został wydany w Polsce na DVD.

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki  Historia Brandona Teena - The Brandon Teena Story
14 Luty 2008
Produkcja: USA
Gatunek: dokument
Rok / data premiery: 1998
Reżyseria: Susan Muska, Greta Olafsdottir
Czas:89 minut
Obsada: Kate Bornstein, JoAnne Brandon, John Lotter, Tom Nissen, Brandon Teena, Lana Tisdel

Dokumentalny film ukazujący historię Brandona Teena - transseksualisty KM zgwałconego i zamordowanego w Nebrasce. Oprócz filmu dokumentalnego - Brandon Teena story- został również zrealizowany film - Nie czas na łzy.

Brandon Teena, który urodził się jako Teena Brandon miał pecha żyć w nietolerancyjnej Nebrasce, gdzie transseksualizm absolutnie nie był tolerowany. Zapłacił za to życiem i na podstawie tej historii powstał film - Nie czas na łzy.

W kategorii przekazania historii Brandona Teeny te dwa filmy można potraktować zamiennie, bowiem traktują o tym samym, jeden fabularnie, a drugi dokumentalnie i fabularny nie wnosi nic nowego do dokumentalnego i vice versa. Natomiast polecam ten film jako uzupełnienie fabularnego tym widzom, którzy szczególnie się zainteresują tą dramatyczną historią i jej tragiczną postacią.

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 5 | Autor: 

 

Załączniki13 Luty 2008
produkcja: Dania, Szwecja
gatunek: Dramat, Komedia
data premiery: 2008 (Polska), 2006 (Świat)
czas filmu: 103 minuty
reżyseria Pernille Fischer Christensen
Obsada: David Dencik, Trine Dyrholm, Frank Thiel, Elsebeth Steentoft

Tragikomiczna historia związku właścicielki kliniki piękności oraz transseksualisty.
Charlotte, właścicielka dobrze prosperującego salonu piękności, niezadowolona ze swojego związku z Kristianem, postanawia się od niego wyprowadzić. Wynajmuje samodzielne mieszkanie rozpoczynając nowe życie. W tym samym domu, piętro niżej, mieszka Veronica - transseksualista. Veronica przeżywa bardzo trudne chwile - samotna, bliska całkowitego załamania nerwowego czeka na decyzję kwalifikującą ją na operację zmiany płci. Jedyną rozrywką i odpoczynkiem są dla niej kolejne odcinki jej ulubionych oper mydlanych. Pewnego dnia Charlotte i Veronica spotykają się przypadkiem w dramatycznych okolicznościach - Charlotte ratuje Veronicę przed samobójstwem. To wydarzenie staje się początkiem ich bliższej znajomości … nawet czegoś więcej.

Film nagrodzony za najlepszy debiut na Berlinale 2006.

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki13 Luty 2008
produkcja: Niemcy 2000
gatunek: Dramat
Reżyseria: Michael Verhoeven
Czas: 90 minut
Obsada: Dominique Horwitz, Nina Hoger, Frederik Defant, Diana Peuker, Angelika Hart, Bille, Katharina Franken, Elert Bode, Dieter Goertz.

Szczęśliwe małżeństwo przeżywa kryzys kiedy okazuje się, że mąż jest transseksualistą i zamierza zmienić płeć.
Film rozbraja prostotą i szczerością. Nie ma tu pompatyczności czy próby umoralniania. Przedstawiono nam historię zwyczajnego człowieka. Poznajemy jego rodzinę, znajomych i sąsiadów. Odkrywamy jego sekret i obserwujemy, jak próbuje sobie z nim radzić, normalnie żyć, być sobą, nie raniąc nikogo. Jest kilka filmów opowiadających o osobach transseksualnych, ale żaden, nawet tak osławiony - Nie czas na łzy - nie wywarł na mnie takiego wrażenia. Może właśnie przez to, że nikt nie próbował w nim manipulować tym co myślę i czuję. Po prostu przedstawił historię, nie wyolbrzymiając jej, nie wzbudzając litości, nie doprowadzając do 2-tygodniowego doła... ukazując obraz człowieka z krwi i kości, którego życie przypomina to, które wszyscy znamy, który mógłby być naszym sąsiadem, wujkiem, bratem... Zaskoczył mnie też niezwykły realizm, tak rzadko spotykany w innych produkcjach, gdzie wiele elementów jest zniekształcanych i udziwnianych na potrzeby filmu. Tutaj w wielu momentach ma się wrażenie, że ogląda się film dokumentalny. Może niepotrzebnie tak się rozpisałam, ale cieszę się, że istnieją takie filmy. Dzięki temu, ktoś dla kogo temat jest mało znany, ma okazję na własne oczy zobaczyć jak wygląda, dzień po dniu, życie osoby transseksualnej. Kiedy już się tego dowie, może inaczej na nią spojrzy i nie przyjdzie mu do głowy podnoszenie kamienia, a zamiast tego wyciągnie rękę...

    Wyswietl więcej | Przejdź do tego tematu na forum | Komentarze 0 | Autor: 

 

Załączniki
www.transseksualizm.pl 2016 (C)
Informacje zamieszczone na tej stronie zbierane były przez wiele lat od osób transseksualnych. Prawa autorskie do zdjęć opatrzonych logo strony i do WSZYSTKICH tekstów posiadają administratorzy portalu. Administracja (właściciele) zgadza się na wykorzystanie tych informacji tylko w pracach i artykułach naukowych i tylko na zasadach cytatu (niewielkie fragmenty z podaniem źródła). Nie wyrażamy zgody na jakiekolwiek kopiowanie i publikowanie zawartych na portalu zdjęć. W momencie zamieszczania naszej strony w Internecie (17 kwietnia 2001r) nie istniał żaden portal, który zawierałby podobne informacje. Kopiowanie naszych danych lub sposobu ich opracowania bez pisemnej zgody jest naruszeniem praw autorskich i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech (Art. 115 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group